נשים ורצפת האגן

האם גם את מרגישה לפעמים אי נוחות? כאבים? בריחת שתן או צואה? רצפת האגן הינו אזור מורכב ובעל תפקידים מרובים הקשורים לסוגרים ותמיכה באיברים פנימיים.
אחת מכל ארבע נשים בכל קשת הגילים, סובלת מבעיות ברצפת האגן, במיוחד לאחר הריון ולידה וכן בעקבות שינויי גיל המעבר. לכך יש השלכות רבות על אורח חייה של האישה ותפקודה היומיומי.
האם קרה לך שאת נמצאת במפגש אינטימי עם בן הזוג שלך או בבילוי עם חברות, חשה אי נעימות ומודעת לסימפטומים וחשה חסרת אונים? חשוב שתביני שבהחלט ניתן לטפל בבעיה ולשקם את תפקודי האגן ולעיתים קרובות אף להגיע לשיקום מלא. שמי ריטה רודין, ואני מומחית בטיפול פיזיותרפי לנשים הסובלות מבעיות ברצפת האגן.
הכירי את הסימנים לבעיות ברצפת האגן

כאבים "כרוניים"

נשים הסובלות מכאבים ברצפת האגן מתקשות לעיתים קרובות למצוא את מקור הבעיה ממנה הן סובלות. הן ילכו לבדיקות שונות, אשר בדרך כלל יצאו תקינות, ולא יצביעו על הבעיה. הכאבים יורגשו לרוב סביב שלפוחית השתן, באזור המפשעה, וכן באזור הגב התחתון, פי הטבעת ועצם הזנב. הכאבים עלולים להיות קבועים או ארעיים, להופיע במנוחה או בפעילות מסוימת כגון יחסי מין, הליכה וריצה. מה הקשר לרצפת האגן? מקור הכאב עלול להיות במתח המוגבר של השריר שמתקשה לעבור הרפיה בכוחות עצמו, בעיות עצביות, ניתוחי אגן בעבר ועוד.

בעיות במערכת השתן

הפרעות במתן שתן כוללות מצבים כגון: זרם חלש, בריחת שתן, תחושת אי נוחות בהשתנה, תכיפות, דחיפות להגיע לשירותים או בצריבות במתן שתן. תלונות אלה יכולות לנבוע מתפקוד משובש בשלפוחית השתן (שלפוחית רגיזה) או להיות סממנים לחולשה או כיווץ יתר בשרירי רצפת האגן.

הפרעות בתפקוד מערכת העיכול

במקרים מסוימים, כאשר קיימת חולשה של שרירי רצפת האגן. עלול להיות קושי בשליטה על צואה (מוצקה או נוזלית) ובריחת גזים. במקרים הפוכים, בו קיים כיווץ יתר של השריר, המתח המוגבר עשוי לגרום לקשיי התרוקנות, תחושת עצירות או יציאות המלוות בתחושת מאמץ מוגברת.

בעיות בתפקוד המיני

לעיתים נשים הסובלות מבעיות ברצפת האגן, עלולות לסבול גם ממגוון בעיות בתפקוד המיני הכוללות פגיעה בחשק המיני, תחושת כאב קבועה או ארעית, כאב בזמן קיום יחסים (וסטיבוליטיס או וסטיבולודיניה). חוסר נוחות ותופעות לא נעימות נוספות.

צניחה של איברי האגן

נשים הסובלות מתופעה זו עלולות לחוש תחושה של כובד, מלאות או בליטה בנרתיק בגלל ירידה של שלפוחית, רחם, ו/או המעי ממקומם. הסיבה לכך היא לחץ מוגבר בתוך חלל הבטן בגלל גורמים כגון שיעול, הרמת משקלים, הריון ונזקים לאחר הלידה. הלחץ המוגבר מאתגר את הרצועות המייצבות את האיברים במקומם. חיזוק של שרירי רצפת האגן יוצר את ההשפעה התמיכתית הנחוצה לרצועות ועוזר בהתמודדות עם תחושות אלו.
ההקשבה לגוף שלך משמעותית מאד, כי את מכירה אותו היטב, יותר מכל אחד אחר. אני אלמד אותך כיצד להרפות ולהתמודד עם כאב. ביחד נלמד לאמן את השרירים המקיפים את אזור רצפת האגן, מהי ישיבה, הליכה או עמידה נכונה אשר יסייעו לגופך לשמור על יציבה נכונה. כמו כן, אמליץ בפנייך על פעילות גופנית שתתאים לך.

זה עניין של מקצועיות

אצלי תוכלי לקבל טיפול שמרני שבמקרים רבים יכול לחסוך התערבות כירורגית או לתמוך בשיקום לאחר מכן. נשים רבות שטופלו אצלי יודעות שבהחלט ניתן לעשות שינוי ולהחזיר תפקודים כגון: שיפור בדליפות שתן וצואה, שיפור בתפקוד המיני, שיפור מנח האגן ויציבותו, הפחתת חוסר נוחות וכו' וזאת באמצעות טיפול ויחס אישי שלו את זקוקה. אני מעבירה גם הרצאות והדרכות בתחום ומסייעת לך להימנע מכאבים ברצפת האגן ומכל הצרות הנלוות. למידע נוסף פני לעמוד הפייסבוק שלי או השאירי פרטי קשר ואשוב אלייך בהקדם.